Menu publikacji

Wybieramy alkomat

Ilość dostępnych na rynku urządzeń badających zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, jest bardzo duża. Działają one w różny sposób, a rozpiętość cenowa w zależności od marki i jakości jest ogromna. Jaka jest zasada działania takich urządzeń? Dlaczego wymagają kalibracji i dlaczego trzeba je serwisować? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze alkomatu?

Wybierając alkomaty warto zwrócić uwagę, czy jest to wystarczająco dobry sprzęt. Miarodajne produkty nie należą do tanich, ale to właśnie takim powinno się ufać najbardziej. Pomiarów wykonywanych tanimi, kieszonkowymi urządzeniami za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, nie należy traktować nawet jako poglądowe, a do prezentowanych wskazań podchodzić z wielkim dystansem.

Rodzaje alkomatów

Alkomaty zasadniczo dzieli się na dwie grupy: półprzewodnikowe i elektrochemiczne.

Alkomaty półprzewodnikowe posiadają sensor w postaci elektrody, na której utlenia się alkohol z wdmuchanego powietrza i tym samym powoduje zwiększenie przewodności półprzewodnika - proporcjonalnie do ilości alkoholu, jaki wszedł w reakcję. Alkomaty oparte o sensor półprzewodnikowy to najbardziej popularne urządzenia, ze względu na ich niższą cenę. Cechują się one mniejszą selektywnością na alkohol i są bardziej wrażliwe na obecność innych substancji chemicznych. Wskazania mogą być zafałszowane m.in. przez gumę do żucia czy dym papierosowy, dlatego np. po paleniu nikotyny, trzeba odczekać 15-30 min, aby wynik był miarodajny.

Alkomaty elektrochemiczne to urządzenia z założenia wyższej klasy (tego typu czujniki stosowane są w profesjonalnych alkomatach policyjnych). Charakteryzują się one bardzo dobrą selektywnością, co oznacza, że inne substancje chemiczne poza alkoholem nie powinny mieć wpływu na odczyt alkomatu. W alkomatach elektrochemicznych pomiar stężenia alkoholu polega na utlenianiu etanolu przez związki chemiczne na kontrolowanym potencjale elektrody. Utleniony alkohol przekształca się w kwas octowy, co powoduje uwolnienie elektronów i powstanie prądu elektrycznego. Wielkość prądu jest proporcjonalna do stężenia alkoholu zawartego w wydychanym powietrzu.

Trzeba tu jednak zauważyć, że tańsze alkomaty elektrochemiczne posiadają zazwyczaj sensor niskiej klasy, wymagający częstych kalibracji, co nie pozostaje bez wpływu na koszty eksploatacji a przede wszystkim na jakość pomiaru.

Zatem wysokiej klasy alkomat półprzewodnikowy jest bardzo często lepszym wyborem niż niskiej klasy alkomat elektrochemiczny.

Kalibrowanie sprzętu

Prawidłowe pomiary alkomatu będą zależne od tego, czy zostanie on użyty zgodnie z zasadami użytkowania określonymi w instrukcji obsługi. Trzeba przy tym pamiętać że, wszystkie alkomaty, aby mogły spełniać swoje zadanie, wymagają regularnego serwisowania i kalibrowania w określonych odstępach czasu. Kalibracja jest procesem "ustawiającym" wewnętrzne oprogramowanie testera tak, aby prawidłowo, tj. z jak najmniejszym błędem, odczytywał wartość pobranej próbki powietrza. Nawet urządzenia wykorzystywane przez służby porządkowe podlegają kalibracji i wzorcowaniu.

Jaki alkomat wybrać

W przypadku urządzeń pomiarowych, często, choć nie zawsze, sprawdza się zasada - im więcej wydamy pieniędzy na zakup, tym większe prawdopodobieństwo, że wskazania będą dokładniejsze.

Wszystko jednak zależy od tego, do jakich celów będzie używany alkomat. Jeśli w warunkach domowych, można się przyjrzeć tańszym produktom w zakresie cenowym 100 - 300 zł. Taki alkomat trzeba kalibrować co 200 - 250 pomiarów lub nie rzadziej niż raz na pół roku. Dla użytku osobistego z powodzeniem wystarczą alkomaty ze wskazaniami do setnych lub nawet dziesiątych części promila, gdyż każde wskazanie powyżej zera należy traktować jako zakaz siadania za kierownicą.

W przypadku urządzeń przeznaczonych do firmy, gdzie kontrolowana jest jednorazowo większa liczba osób, trzeba liczyć się z wydatkiem znacznie wyższej kwoty. Alkomaty z sensorem elektrochemicznym odznaczają się wysoką selektywnością, dlatego wypalony przed badaniem papieros nie wpłynie na wynik badania, a urządzenie po wykonaniu próby zwykle od razu jest gotowe na kolejne. Przy badaniach masowych trzeba rozważyć zakup alkomatu mającego możliwość tzw. szybkiego badania pasywnego (przesiewowego), czyli bez użycia ustnika. Dopiero po wykryciu alkoholu w tym trybie przeprowadza się dokładniejsze badanie w trybie aktywnym. Poza tym profesjonalne alkomaty wymagają kalibrowania zazwyczaj dopiero po 500 pomiarach lub po 12 miesiącach. Oznacza to, że koszt rocznej eksploatacji alkomatu z sensorem elektrochemicznym może być niższy, niż koszt wygenerowany przez alkomat z sensorem półprzewodnikowym w tym samym czasie.

Gdzie kupić alkomat

Przed wyborem sprzętu kontrolującego trzeźwość, warto zapoznać się z profilem sprzedającej je firmy. Najlepiej dokonywać zakupów w sklepach specjalizujących się w tej branży oraz posiadających własne zaplecze serwisowe. Należy wybierać produkty z możliwością ponownej kalibracji i gwarancją.

Opublikowany przez Si3ni3k

Powiązane Artykuły

Kalibracja alkomatów

Kalibracja jest procesem "ustawiającym" wewnętrzne oprogramowanie testera tak, aby prawidłowo, tj. z jak najmniejszym błędem, odczytywał wartość pobranej próbki powietrza.

Za prawidłowe wskazania odpowiadają precyzyjnie dobrane i specjalnie zaprojektowane elementy alkomatu i jego oprogramowanie takie jak: czujnik - sensor, układ obliczeniowy (mikroprocesor), oprogramowanie zaprojektowane specjalnie dla danego modelu...

Jak działa alkomat?
Alkomat jest urządzeniem pomiarowym wymagającym okresowych kalibracji. Częstotliwość kalibracji urządzenia zależy od typu zastosowanego w nim sensora, intensywności jego wykorzystywania, ilość przeprowadzanych prób, sposobu użytkowania, warunków przechowywania itp. Nie każdy alkomat ma możliwość kalibracji...
Obsługa alkomatu CA 9000® Professional
Zastanawiasz się czy obsługa alkomatu jest skomplikowana?
W przypadku alkomatu elektrochemicznego CA 9000® Professional na pewno jest ona niezwykle prosta!
Przygotowaliśmy specjalny film aby przybliżyć Ci sposób postępowania z urządzeniem w trakcie badania.
Centrum Opinii - testy alkomatów
Centrum Opinii wzięło na warsztat kilka alkomatów.
Wśród nich: alkomat Alcovisor Mark X+, alkomat CA 9000, alkomat Alcofind Elite, alkomat S4 Black, alkomat Alcoway, alkomat Bacscan F-50.
Zobaczcie jak wypadły w testach...
Jaki alkomat warto wybrać? Recenzja CA9000 Professional.
Recenzja Alkomatu CA9000 Professional - Portal Strefa Testów.
Alkomat dla nowoczesnych!
Do naszej redakcji trafił alkomat mobilny BACscan® Mobile. Urządzenie jest wysokiej klasy alkomatem służącym do pomiaru stężenia alkoholu we krwi na podstawie wydychanego powietrza. Idealnie pasuje dla osób ceniących innowacyjne urządzenia. Dlaczego BACscan® Mobile? Dzięki zastosowanej technologii Bluetooth 4.0 urządzenie współpracuje ze smartphonami. Jedyny wymóg to posiadanie smartphona..
Alkomaty – funkcja, rodzaje i różnice
Zakup alkomatu nie należy do łatwych zadań. Pod uwagę trzeba wziąć takie parametry jak marka, cena, opinie i przede wszystkim rodzaj alkomatu. Okazuje się bowiem, że na rynku występuje kilka typów tych urządzeń, których dokładność pomiaru jest wyraźnie zróżnicowana. O pomoc w wyborze alkomatu poprosiliśmy naszego eksperta. Rynek urządzeń przeznaczonych do pomiaru zawartości alkoholu we krwi czł..
Jak prawidłowo używać alkomatu?
Korzystanie z alkomatu tylko z pozoru wydaje się prostą czynnością. Nieświadomie popełniane błędy przy jego obsłudze, potrafią istotnie zmienić wynik pomiaru. Jak zatem obsługiwać alkomat, aby wskazywał on zawsze prawidłowe wartości? Czego się wystrzegać? O tym wszystkim opowie Wam nasz ekspert z firmy Aisko, zajmującej się dystrybucją alkomatów w Polsce. Sierpień, ze względu na doskonałą pogod..

2 komentarzy do artykułu "Wybieramy alkomat"

Marcin w dniu 13.09.2014
A jaki alkomat polecacie do 300 zł. odpowiedz
Aisko w dniu 13.09.2014
Polecamy Alkomat AlcoFind Elite

Napisz komentarz

Twoje Imię:


Wprowadź poniższy kod:

Twój komentarz:
Uwaga: kod HTML nie jest obsługiwany