Menu publikacji

Kalibracja alkomatów

Kalibracja alkomatów

Kalibracja jest procesem "ustawiającym" wewnętrzne oprogramowanie testera tak, aby prawidłowo, tj. z jak najmniejszym błędem, odczytywał wartość pobranej próbki powietrza.

Kalibracja wykonywana jest przy użyciu specjalistycznego sprzętu tzw. symulatorów BAC, dzięki którym można podać do urządzenia próbkę powietrza o odpowiednio zadanych parametrach (sile przepływu, temperaturze oraz stałym stężeniu alkoholu) zbliżonych od parametrów próbki pobieranej w trakcie wykonywania "normalnego" badania.

Kalibrację przeprowadza się w odpowiednich warunkach laboratoryjnych w odpowiednim otoczeniu uwzględniając właściwe ciśnienie, temperaturę i wilgotność.

Próbki podawane są do alkomatu pracującego w tzw. trybie serwisowym. Efektem tego działania jest wyznaczenie "prawidłowej odpowiedzi" układu pomiarowego na wielkości stężenia pobranych próbek wzorcowych.

Za prawidłowe wskazania odpowiadają precyzyjnie dobrane i specjalnie zaprojektowane elementy alkomatu i jego oprogramowanie takie jak:

  • czujnik - sensor
  • układ obliczeniowy (mikroprocesor)
  • oprogramowanie zaprojektowanego specjalnie dla danego modelu
  • baza danych pomiarów wzorcowych
  • układ mechanicznej obróbki powietrza
  • układ zasilający
  • port serwisowy

Częstotliwość kalibracji

Dokładność wskazań każdego alkomatu może obniżać się w trakcie normalnego procesu użytkowania. Aby zapewnić prawidłowy pomiar testera powinien być on, co pewien czas kalibrowany. Częstotliwość kalibracji urządzenia zależy od: typu alkomatu i zastosowanego w nim sensora, intensywności jego wykorzystywania, ilość przeprowadzanych prób, sposobu użytkowania, warunków przechowywania itp.

Zaleca się wykonywanie kalibracji przynajmniej raz na 6 miesięcy dla alkomatów wyższej klasy lub po określonej ilości badań podanej przez producenta w instrukcji obsługi.

Dla alkomatów niższej klasy okres ten zazwyczaj jest krótszy. Z tego powodu doradzamy naszym klientom zakup alkomatów z "wyższej półki" gdyż poza innymi zaletami są one tańsze w eksploatacji. Kupując alkomat należy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie urządzenia posiadają możliwośc kalibracji.

Dzięki regularnej kalibracji możecie być Państwo pewni, że wskazania alkomatu którym się posługujecie się prawidłowe, niezależnie od tego, kiedy urządzenie było kupione.

Kalibrację wykonuje wykwalifikowany personel naszego laboratorium.

Wszystkie sprzedawane przez nas alkomaty są sprawdzane i kalibrowane bezpośrednio przed wysyłką do Klienta, co zapewnia dokładność wskazań i pozwala uniknąć przykrych niespodzianek.

Jeżeli masz wątpliwości czy Twój alkomat wymaga kalibracji skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci określić czy Twój alkomat podaje prawidłowe wyniki.

Opublikowany przez Si3ni3k

Powiązane Artykuły

Ilość dostępnych na rynku urządzeń badających zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, jest bardzo duża. Działają one w różny sposób, a rozpiętość cenowa w zależności od marki i jakości jest ogromna.

Jaka jest zasada działania takich urządzeń?

Dlaczego wymagają kalibracji i dlaczego trzeba je serwisować?

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze alkomatu?

2 komentarzy do tego artykułu - zobacz »
Jak działa alkomat?
Alkomat jest urządzeniem pomiarowym wymagającym okresowych kalibracji. Częstotliwość kalibracji urządzenia zależy od typu zastosowanego w nim sensora, intensywności jego wykorzystywania, ilość przeprowadzanych prób, sposobu użytkowania, warunków przechowywania itp. Nie każdy alkomat ma możliwość kalibracji...
Obsługa alkomatu CA 9000® Professional
Zastanawiasz się czy obsługa alkomatu jest skomplikowana?
W przypadku alkomatu elektrochemicznego CA 9000® Professional na pewno jest ona niezwykle prosta!
Przygotowaliśmy specjalny film aby przybliżyć Ci sposób postępowania z urządzeniem w trakcie badania.

Napisz komentarz

Twoje Imię:


Wprowadź poniższy kod:

Twój komentarz:
Uwaga: kod HTML nie jest obsługiwany