Menu publikacji

Europejska jazda na podwójnym gazie

Europejska jazda na podwójnym gazie

Piłeś? Nie jedź! To dewiza stara jak świat i każdy rozsądny człowiek nie ma absolutnie żadnych wątpliwości co do jej słuszności. W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w innych europejskich krajach.

Wsiąść za kółko czy jeszcze poczekać? To frapujące pytanie wybrzmiewa w głowach wszystkich, którzy ubiegłego wieczoru wypili kilka drinków, a za moment planują zasiąść w fotelu kierowcy. Następnego dnia po zakrapianej imprezie czujemy, że nasza forma jest całkiem niezła - to jednak zdradliwe uczucie. Pamiętajmy, że nasz organizm - pomimo niezłego samopoczucia - w dalszym ciągu mógł nie zdążyć oczyścić się z alkoholu, a my najzwyczajniej nie jesteśmy w stanie efektywnie ocenić, czy jesteśmy już gotowi do jazdy. To niestety pokłosie upojnej imprezy. Nie warto ryzykować.

Trunek trunkowi nierówny. Podobnie jest z ustawodawcami w poszczególnych krajach, którzy ustalają różne granice dozwolonej zawartości procentów we krwi kierowcy. Dla jednych lampka wina oznacza wykroczenie, dla innych nawet kilka "strzelonych" piw nie stanowi zagrożenia na drodze. Przyjrzeliśmy się bliżej regulacjom obowiązującym w innych krajach.

Wielu kierowców żyje z przeświadczeniem, że dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Polsce wynosi 0,5 promila. Nie jest to prawdą. Według polskiego prawa, górną "procentową" granicą

jest 0,2 promila (0,10 mg/dm3). Podobne zasady obowiązują w Szwecji i Norwegii. Dla porównania, na największym podwójnym gazie mogą jeździć zmotoryzowani w Wielkiej Brytanii, Luksemburgu i na Malcie - dopuszczalna ilość alkoholu w żyłach wynosi aż 0,8 promila. Większość europejskich krajów wyznaczyło dozwolony limit równy 0,5 promila (0,25 mg/dm3). Grupa najbardziej restrykcyjnych krajów nie zezwala na jazdę samochodem z jakimkolwiek stężeniem alkoholu w organizmie.

W polskim prawie wyróżniamy dwa stany kierowców na podwójnym gazie. Jeżeli stężenie alkoholu w naszym organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila, wówczas znajdujemy się w stanie spożycia i jest to wykroczenie. Winnemu grozi kara grzywny do 5 tys. zł oraz utrata prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W przypadku gdy stężenie alkoholu przekroczy 0,5 promila - wówczas kierowca ma duży problem. Tego typu wybryk to przestępstwo, za które grozi surowa kara pozbawienia wolności do 2 lat oraz utrata licencji kierowcy do 10 lat, a w przypadku spowodowania wypadku z ofiarami nawet dożywotnio.

Ciekawe rozwiązanie zastosowano w niemieckim prawie. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Taki limit nie dotyczy jednak każdego kierowcy. Dla świeżo upieczonych zmotoryzowanych, przez pierwsze dwa lata ich przygody za kółkiem bądź do ukończenia 21. roku życia - granica wynosi 0,0. Ostre przepisy panują u naszych południowych sąsiadów. Dopuszczalna dawka alkoholu w Czechach i na Słowacji wynosi zero. Jeżeli funkcjonariusze policji wykryją u kierowcy procenty, grozi mu bardzo surowa kara pieniężna oraz utrata prawa jazdy do 2 lat.

Dla wielu zagraniczny wyjazd oznacza wakacje, a wakacje to z kolei relaks i alkohol. Przed wyprawą warto wziąć pod lupę przepisy obowiązujące w innych krajach, gdyż w bardzo łatwy i nieprzemyślany sposób można narobić sobie sporych kłopotów. Nie zapominajmy również o zdrowym rozsądku. Jeżeli czujemy, że nie jesteśmy gotowi na prowadzenie auta - nie róbmy tego. Nie starajmy się korzystać z kalkulatorów obliczających zawartość alkoholu w naszej krwi. Każdy organizm jest inny i w indywidualny sposób reaguje na alkohol. Na całe szczęście liczba pijanych kierowców na polskich drogach regularnie spada.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy w innych krajach (w promilach):
  • 0,0 - Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Czechy, Słowacja, Estonia, Rumunia, Ukraina, Węgry
  • 0,2 - Polska, Szwecja, Norwegia
  • 0,3 - Bośnia i Hercegowina
  • 0,4 - Litwa0,5 - Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Francja, Finlandia, Grecja, Irlandia, Islandia, Izrael, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Łotwa, Słowenia, Szwajcaria, Portugalia, Turcja, Włochy
  • 0,8 - Wielka Brytania, Luksemburg, Malta

Źródło: Trojmiasto.pl

Opublikowany przez Si3ni3k

Powiązane Artykuły

Sprawdź promile w Europie
Nieznajomość prawa nie chroni przed konsekwencjami jego łamania. Wybierając się na wakacje do innego kraju warto więc zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami. W przeciwnym razie możemy ściągnąć na swoją głowę niepotrzebne kłopoty. Wakacje to relaks, a ten dla wielu wiąże się z alkoholem. Poszczególne państwa Europy mają diametralnie różne podejście do siadania za kółkiem po jego spożyciu. ..
Zawartość alkoholu we krwi
Zawartość alkoholu we krwi – ilość alkoholu etylowego we krwi, określana najczęściej w promilach (1 promil oznacza 100 mg alkoholu w 1 dl (decylitrze) krwi). Najbardziej wiarygodne wyniki w zakresie zawartości alkoholu we krwi daje laboratoryjne badanie krwi. W następnej kolejności są to wyniki alkomatu, który jednak określa zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Zawartość alkoholu we krwi ..
To musisz wiedzieć o badaniu alkomatem
Nawet w przypadku trzeźwego kierowcy alkotest może wskazać, że jest on pod wpływem alkoholu. Co warto wiedzieć na temat kontroli alkomatem? Policja korzysta z około 8000 urządzeń do badania trzeźwości, w tym 1200 stacjonarnych. Rocznie wykonywanych jest blisko 2 mln badań trzeźwości. Mimo że statystycznie każdy kierowca przynajmniej raz dmuchał w alkomat, wokół tego badania narosło wiele w..
Ile czasu potrzeba żeby wytrzeźwieć? Sprawdziliśmy to!
Jak długo trzeźwieje się po winie lub wódce? Od czego zależy tempo spalania alkoholu? Jak szybko się trzeźwieje? Kto upija się szybciej – kobiety czy mężczyźni? Szczuplejsi czy bardziej otyli? Próbując odpowiedzieć na te wszystkie pytania przeprowadziliśmy test, do którego realizacji wykorzystaliśmy alkomat Aisko BACSCAN F-50. Wyniki naszych pomiarów są zaskakujące! Wspólnym spotkaniom w gronie..

Napisz komentarz

Twoje Imię:


Wprowadź poniższy kod:

Twój komentarz:
Uwaga: kod HTML nie jest obsługiwany