Menu publikacji

Alcolocki - czy to ma sens?

Alcolocki - czy to ma sens?

Przepisy obowiązujące od 18 maja 2015 r. otworzyły nowe możliwości przed kierowcami, którym odebrano prawo jazdy za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Wprowadzono obowiązek stosowania alcolocków przez kierowców, którzy będą się starali o przywrócenie uprawnień.

Prowadzenie samochodu wyposażonego w alcolocka jest możliwe po upływie co najmniej połowy orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów, a w przypadku dożywotniego zakazu - najwcześniej po 10 latach.

Blokada antyalkoholowa nie pozwala uruchomić silnika samochodu, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu przekracza 0,1 mg/l (odpowiednik 0,2 promila alkoholu we krwi). W przepisach przekroczenie tego progu oznacza stan po spożyciu alkoholu.

Szacuje się, że jeszcze w tym roku z nowego przepisu mogłoby skorzystać ok. 7 tys. osób. Wciąż brakuje jednak aktów wykonawczych, które miały być gotowe w lipcu 2015 r. Na razie trafiły do uzgodnień międzyresortowych i nie wiadomo, czy w ogóle zostaną skierowane pod obrady Sejmu obecnej kadencji.

NIE WIADOMO, JAK STOSOWAĆ

Nie ma żadnych wytycznych Unii Europejskiej co do alcolocków. Blokady tego typu wprowadzono w różnym zakresie w sześciu krajach: Belgii, Holandii, Danii, Francji, Szwecji i Finlandii. W Szwecji od momentu uchwalenia przepisów dotyczących blokad alkoholowych do chwili wprowadzenia ich w życie minęło dwa lata. W tym czasie przygotowano urządzenia i przepisy wykonawcze.

Na naszym rynku jeszcze nie ma atestowanych urządzeń. Będą one musiały sprostać polskim normom, co mają potwierdzać wyznaczone laboratoria. Niezbędne będzie też potwierdzenie kalibracji antyalkoholowego urządzenia, wydane z użyciem znaków zabezpieczających przed fałszowaniem. Blokada ma kosztować ok. 5 tys. zł, a jej montaż ok. 500 zł.

Samochód z alcolockiem będzie musiał co roku przechodzić dodatkowe badania techniczne, które pozwolą na sprawdzenie dokumentów dotyczących blokady oraz prawidłowości jej zamontowania. Koszt badania ma wynieść 50 zł.

Na kolejne problemy związane z alcolockami zaczęli wskazywać diagności. Pojawiło się pytanie o to, jak skutecznie przetestować sprawność alcolocka bez obecności na stacji osoby pod wpływem alkoholu. Eksperci zadecydowali, że wystarczy dwukrotna próba uruchomienia silnika. Pierwsza, gdy nie ma wykonanego testu trzeźwości (nie było dmuchnięcia w urządzenie), powinna zakończyć się niepowodzeniem. Za drugim razem, po wykonaniu testu trzeźwości, silnik powinien zostać uruchomiony. Badanie alcolocka na stacji diagnostycznej miałoby się zatem odbywać bez sprawdzania urządzenia w fazie, gdy wyczuje alkohol. A właśnie taki test według Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów jest naprawdę skuteczny.

Nikt nie wie, jak na montaż alcolocków zareagują producenci aut w kwestii gwarancji fabrycznej.

Nie wiadomo też, co się zdarzy, gdy samochód z alcolockiem zgaśnie w niebezpiecznej sytuacji, np. na skrzyżowaniu czy torowisku, a jego uruchomienie będzie trwało zbyt długo ze względu na konieczność wykonania testu trzeźwości.

Alcolocki mogą nie spełnić swojego zadania, ponieważ bardzo łatwo można je oszukać. Większość urządzeń ma specjalne przyciski diagnostyczne, dzięki którym uruchamianie samochodu bez testu trzeźwości jest możliwe nawet przez kilkaset godzin. Producenci deklarują możliwość ujednolicenia czasu dezaktywacji alcolocka do kilkudziesięciu godzin, ale i tak wydaje się to nie do przyjęcia.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Opublikowany przez Si3ni3k

Powiązane Artykuły

Pijanym kierowcom natychmiast zabierać prawo jazdy
96 proc. Polaków wypowiedziało się za natychmiastowym zabieraniem prawa jazdy recydywistom w jeździe po pijanemu - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie MSW, do którego dotarła "Rzeczpospolita". Badanie, w którym ankietowano 1002 osoby wykazało m.in., że 46 proc. jego uczestników uważa, iż policyjne kontrole trzeźwości na drogach są za rzadkie, a tylko 7 proc. - że za częste..
Polacy popierają zaostrzenie kar za łamanie przepisów ruchu drogowego
Polacy chcą by na drogach było bezpieczniej. 85% badanych popiera zaostrzenie kar za łamanie przepisów drogowych, fotoradary stacjonarne i patrole policji – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Około 70 proc. ankietowanych Polaków jest żywo zainteresowanych działaniami związanymi z poprawą bezpieczeństwa na dr..
Alkoblokada po polsku
Pomysł był dobry, ale przepisów brak. Kierowcom, którzy stracili prawko za jazdę na podwójnym gazie, sądy mogą pozwolić wrócić za kierownicę - ale tylko w aucie z blokadą alkoholową. Jednak przepisów pozwalających zakładać blokady jeszcze nie ma. Od poniedziałku weszły w życie przepisy dające szansę na ponowne prowadzenie auta kierowcom skazanym na zakaz prowadzenia np. za jazdę po pijanemu czy ..

Napisz komentarz

Twoje Imię:


Wprowadź poniższy kod:

Twój komentarz:
Uwaga: kod HTML nie jest obsługiwany